Skuteczne ćwiczenia rehabilitacyjne na kolano

Po przejściu kontuzji lub jakiejkolwiek choroby bardzo ważny jest powrót do normalnego życia. Jeśli doznałeś kontuzji kolana lub cierpisz na artretyzm, to musisz wykonać kilka ćwiczeń, które wzmocnią Twój staw kolanowy. Jeśli nie zadbasz o swoje kolano, wtedy doprowadzi to do kolejnych urazów i problemów ze stawami.

Urazy kolana można podzielić na dwa rodzaje, drobny uraz, który można leczyć samemu i poważny uraz, który wymaga wizyty u lekarza. Tutaj opowiem Ci o poważnym urazie kolana, który wymaga leczenia przez lekarza oraz o ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które są bardzo pomocne w powrocie do normalnego życia.

Poważny uraz

Pierwszym rodzajem urazu jest uraz ciężki, który wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Jeśli kolano jest poważnie uszkodzone, wówczas należy poddać się operacji. W takim przypadku nie będziesz mógł chodzić przez kilka miesięcy. Kolano będzie wymagało intensywnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, a Ty musisz dbać o rany.

Niewielki uraz

Drugi rodzaj urazu ma niewielki charakter, ale aby po nim wyzdrowieć, musisz przestrzegać pewnych ćwiczeń regeneracyjnych i rehabilitacyjnych. Drobny uraz pojawia się w wyniku upadku lub drobnego wypadku. Jeśli zwichnąłeś kolano i nie możesz chodzić, to musisz położyć się na ławce lub krześle i odpocząć przez jakiś czas.

Jak leczyć

Jeśli uraz jest niewielki, to należy utrzymywać ciepło, stosować okłady z lodu i nie chodzić przez kilka dni. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wykonywać poniższe ćwiczenia rehabilitacyjne na kolano.

Pegboard

Zacznij od ćwiczenia z pegboardem. Stań na nodze na ziemi i przytrzymaj stopę na stole z pomocą krzesła. Trzymaj nogę prosto i powoli przesuwaj stopę w lewą stronę. Staraj się nie skręcać kolana. Gdy już Ci się to uda wtedy powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Squat

Przysiad jest jednym z najczęstszych ćwiczeń, które musisz wykonywać w swoim programie rehabilitacji kolana. Usiądź przed krzesłem i powoli przykucnij, aż poczujesz, że Twoje kolano dotyka podłogi. Możesz nawet uklęknąć, jeśli czujesz ból w kolanach.

Wspinaczka po schodach

Wspinanie się po schodach jest jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń, które pomogą Ci w rehabilitacji kolana. Powoli wspinaj się po schodach, a otrzymasz dobry trening. Jeśli czujesz ból w kolanach, to nie wchodź na schody.

Wnioski:

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł o ćwiczeniach rehabilitacyjnych kolan. Jeśli borykasz się z kontuzją, to proponuję skonsultować się z lekarzem i podjąć niezbędne kroki. Ćwiczenia rehabilitacyjne kolan pomogą Ci w powrocie do zdrowia i wrócisz do normalnego życia.