Jak doskonale wiecie białko to główny budulec naszego organizmu. Białka biorą udział w budowaniu struktury mięśniowej i kostnej. Dzięki nim włosy są silne i piękne, zęby zdrowe a paznokcie twarde. Białka wspomagają regenerację tkanek, biorą udział w procesach biologicznych, hormonalnych, wspomagają procesy immunologiczne, składują tlen i składniki odżywcze. Są źródłem energii, poprawiają wydajność organizmu, poprawiają koncentrację, procesy myślowe. biorą udział w procesach trawiennych, poprawiają krążenie. Białko roślinne uznane jest za niepełnowartościowe, ale i z tym “problemem” można sobie poradzić stosując kombinację różnych produktów roślinnych, oraz ich ilości. Wyjątek w tym twierdzeniu stanowi białko zawarte w soi, ono uważane jest królowa pośród białek roślinnych.
Produkty roślinne możemy podzielić na:

Warzywa strączkowe: fasola, soczewica, groch,
Zboża: chleb, makaron, ryż, owies, kukurydza, żyto, płatki owsiane,
Orzechy i nasiona: orzeszki ziemne, z nerkowca, migdały, słonecznik, sezam, nasiona dyni,
Produkty sojowe: mleko, tofu.

Produkty zbożowe zawierają mało lizyny a warzywa strączkowe mają niską zawartość metioniny. Łącząc ze sobą produkty zbożowe oraz warzywa strączkowe uzyskamy posiłki o zawartości białka porównywalnej do protein pochodzenia zwierzęcego.

Najlepszym źródłem białka są rośliny strączkowe: groch, fasola soczewica, ciecierzyca a przede wszystkim soja.

Orzechy, nasiona i różnego rodzaju pestki, mimo iż są bardzo kaloryczne również dostarczają naszemu organizmowi duże pokłady białka więc powinniśmy dodawać je do różnych przekąsek, sałatek oraz potraw. Dostarczają one nam duże pokłady energii, oraz bardzo wartościowe tłuszcze.

Białko znajdziemy również w wodorostach i algach morskich więc zachęcamy do ich próbowania i testowania kuchni japońskiej w której są częstym gościem.

W Polsce najczęściej sięgamy po białko zawarte w kaszy gryczanej, ryżu brązowym ale gorąco polecam komosę ryżową, i amarantus i orkisz. Wszystkie te produkty zawierają dużą i solidną porcję białka.

Jeśli szukamy produktów wysokobiałkowych to warto zwrócić uwagę na:
soja 35g białka w 100g produktu
pestki dyni 30g/100g
orzechy ziemne 27g/100g
słonecznik 24g/100g
nasiona konopi 25g/100g
soczewica 25g/100g
groch 25g/100g
fasola czerwona 22
fasola biała 21,4
ciecierzyca 21
mak 20,1
migdały 20
pistacje 20
kaka 20
migdały 19 g/100g
siemię lniane 18
sezam 18g/100g
orzechy nerkowca 17
orzechy laskowe 14


Dla osoby trenującej optymalnym spożyciem białka jest 1,8-2 g białka na 1 kg masy ciała. Jeśli więc pragniemy zrzucić kilka kilogramów, wybudować piękne mięśnie i poprawić kondycję fizyczną na każdym kroku sięgajmy po produkty bogate w białka. Przygotowanie domowych batoników i przekąsek proteinowych to tylko kilka minut w kuchni. Ciasta, tarty a nawet tradycyjne posiłki bogate w białko roślinne urozmaicą naszą kuchnię. Potrawy na bazie roślin będą pełne barw, aromatów i smaków a także są szybkie i proste w przygotowaniu. Nie bójmy się bawić w kuchni tworząc nowe połączenia, nie bójmy się przypraw i nieznanych nam dotąd warzyw. Smakujmy życia z jednoczesną praca nad poprawą funkcjonowania i wyglądu naszego organizmu.